Katso uusi puolituntinen 22-Pistepirkko-leffa!

Kirjoittanut Rumba aika 04/02/2010

Post image for Katso uusi puolituntinen 22-Pistepirkko-leffa!

Stéphane Berthomieux kuvasi 22-Pistepirkkoa kesäisessä Suomessa. Puolituntisen dokumenttileffan voi nyt katsoa kokonaisuudessaan Rumbablogissa.

Kuva: Tero Ahonen

Stéphane Berthomieux saapui kesällä 2008 Ranskasta Suomeen kuvaamaan suuresti arvostamaansa 22-Pistepirkkoa. Pariisilainen vannoutunut musiikin ja elokuvan ystävä kuvasi kolmikon elämää Helsingissä. Suomen-visiittinsä aikana hän seurasi myös bändin keikkailua kesäisellä maaseudulla.

Materiaalista syntyi puolituntinen dokumentti Three Rocks from the Lake, jonka Rumbablogi nyt tarjoaa katsottavaksi ohjaajan ystävällisellä luvalla. Antoisaa elokuvatuokiota!



{ 1 kommentti… lue tai }

Janne Flinkkilä 09/02/2010 at 11:14

22-Pistepirkko taltioi oman Kosketuksessa-jaksonsa Akun Tehtaalla Ylöjärvellä torstaina 25.2. Tilaisuus on maksuton, ja yleisöksi voi ilmoittautua osoitteessa http://www.kosketuksessa.fi. Keikka lähetetään myöhemmin Yle Teemalta.

Kommentoi kirjoitusta

Kommentoija vastaa itse omasta tekstistään, aineiston pitää olla julkaisukelpoista ja lain mukaista. Kommentteja voidaan käyttää Pop Media Oy:n julkaisuissa ja muissa medioissa. Lue keskustelun kaikki ehdot ennen lähettämistä.

Edellinen kirjoitus:

Seuraava kirjoitus: