Soliti-yhtiön kaiun ja melun suloääniä juhlistava bändiperhe kasvoi jälleen

10.10.2012

Tällä kertaa Nick Trianin luotsaama yhtiö on kiinnittänyt neo-psykedeliaa ja happorockia yhdistelevän Black Lizardin.

Kuva: Ina Mikkola

Johanna Kustannuksen entisen A&R-miehen Nick Trianin perustama levy-yhtiö Soliti on noussut nopeassa tahdissa suomalaisten indie-julkaisijoiden kärkikaartiin, etenkin englanninkielisten bändien kehtona. Yhtiö on ehtinyt puskea ulos jo erittäin laadukkaita julkaisuja muun muassa Black Twigiltä, The New Tigersiltä, Big Wave Ridersilta, Cats on Firelta ja Delay Treesiltä.

Englannin kielen ohella Soliti näyttää vakiintuvan etenkin shoegazen ja kaiutetun psykedelian lipunkantajaksi Suomessa, sillä levymerkin uusin kiinnitys noudattaa jo monelle yhtiön muulle bändille tuttua meluista ja hypnoottista linjaa.

Nelihenkinen helsinkiläisyhtye Black Lizard soittaa hieman Spacemen 3:lle ja varhaiselle The Brian Jonestown Massacrelle kumartavaa proto-punkia, jossa yhdistyvät Phil Spector -äänivallit ja kitara-feedback.

Julkistamisen kunniaksi Soliti tarjoaa nyt kuultavaksi upouuden biisin Black Lizardilta. Dead Light -niminen kappale on kuunneltavissa heti alempana. Bändin syyskuussa julkaistu debyytti-ep on lisäksi kuunneltavissä tässä osoitteessa.