Uusia levyjä, hyvät ihmiset! Lupailevat The Prodigy ja Turbonegro, lisäksi kuulolla uutta Animal Collectivea

07.05.2012

Levyuutisia paukkuu eetterissä! Julkaisukantaan ovat rynnäköimässä brittiläinen konemusasuuruus, norjalaiset shokkikuolo-rockarit sekä jenkkiläinen psykedeliakollektiivi. Hyvä hyvä!

Kuva: Take Me To The Hospital Records / The Prodigy

Psykedeliaa ja viidakkojamittelua sykähdyttäviksi äänikollaaseiksi varsin piristävällä tavalla loihtinut yhdysvaltalainen indiepop-ryhmä Animal Collective on aktivoitunut toden teolla parin vuoden tauon jälkeen. Bändi julkaisi jo Record Store Dayn yhteydessä Transverse Temporal Gyrus -kaksitoistatuumaisen, ja nyt on luvassa lisää uutta materiaalia.

Bändi ilmoitti julkaisevansa 26. kesäkuuta uuden seiskatuumaisen. 7″ sisältää ainakin kaksi singleä, nimiltään Honeycomb ja Gotham.

On epäselvää, ennusteleeko seiskan julkaiseminen myös uutta kokopitkää myöhemmin loppuvuonna, mutta ainakin yhtye näyttää vahvasti palanneen takaisin remmiin hiljaiselon ja lopettamisspekulaatioiden jälkeen. Bändin edellinen albumi on vuoden 2009 Merriweather Post Pavilion.

Voit kuunnella Honeycombin ja Gothamin alempaa.

Konemusajättiläinen The Prodigy tekee sekin paluun julkaisukantaan. Yhtyeen johtohahmo Liam Howlett kertoi brittimedioille, että yhtyeen uusi albumi tulee kantamaan nimeä How To Steal A Jet Fighter.

Levyn julkaisuajankohtaa yhtye ei ole vielä paljastanut.

Siinä missä vuoden 2009 hiukan väljähtäneeksi jäänyttä Invaders Must Die -levyä Howlett kuvaili ”bilealbumiksi, jonka parhaat biisit olivat kuitenkin jotain muuta kuin biletystä”. Sen tiimoilta Howlett kertoikin, että uusi albumi tuleekin tutkiskelemaan niitä tummempisävyisiä puolia, ja levy tulisi siten olemaan edeltäjäänsä synkempi ja raskaampi.

Brittiyhtye aikoo myös soittaa uuden levyn biisejä tulevilla keikoillaan, joten biisejä pääsee kuulemaan myös bändin Suomen-keikalla 26. toukokuuta Helsingin Jäähallissa, jonne bändi on lupaillut spektaakkelimaista valoshowta.

Norjan shock-rockarit Turbonegro julkaisevat 13. kesäkuuta uuden Sexual Harassment -albumin. Retkueen tiedotteen mukaan New Yorkissa äänitetty albumi elävöittää ja yhdistelee bändin juuria hardcore-punkissa, 80-luvun vaihtoehtorockissa, The Stooges -riffittelyssä, purkkapopissa ja glitter-koristellussa glam rockissa.

Bändin voi nähdä kesällä keikalla Porisphere-tapahtumassa Porissa 3.-5. elokuuta.

Albumin ensimmäinen single on You Give Me Worms, ja sen voit kuunnella heti alempaa.