Miten pitkälle metallibändi voi tuotteistaa itsensä ilman, että joutuu naurunalaiseksi? Aika hiton pitkälle, näköjään.
Kuva: Mark Seliger
Voi vain kuvitella, millainen poru syntyisi, jos vaikka Metallica yrittäisi tätä. Mutta kun kyseessä on kuningas Slayer, kukaan ei sano mitään. Yhyy yhyy, ja Tom Araya nauraa matkalla kymmenientuhansien palvovien fanien eteen lavalle.
Mutta thrash-hirmuista kovin on siis kunnostautunut viime aikoina varsin… uskaliailla merchandise-tuotteilla. Ensin tuli markkinoille kaikenlaista Slayer-härpätintä iPhone-kuoresta alkaen, sitten Slayer-viini, ja nyt on vuorossa Slayer-grilliessu. Kun vielä saataisiin Slayer-makkaraa ja Slayer-sauna, voitaisiin viettää kunnon Slayer-juhannusta.
Katsokaa nyt. Voiko olla mitään näin kaunista? Voisiko Kerry King pukeutua pelkästään tällaiseen Provinssirockin-keikalla? Sitä odotamme!