Rock-veteraanit perustivat kaksikin ”superkokoonpanoa” – GNR, QOTSA, Disturbed ja Scott Weiland mainittu

22.01.2015

Kas, yhtäkkiä maailmassa näyttää olevan kaksikin uutta raskaan rockin superkokoonpanoa – tai siis bändiprojektia, jossa on mukana rockin silmäätekeviä. Se jää sitten nähtäväksi, mitä näistä tulee taiteellisilta ansioiltaan. Molemmista uutisoi MetalSucks.

Royale Daemons on ilmeisesti kokoonpano, jossa ovat mukana doom metalin kantaisä Scott “Wino” Weinrich ja Queens of the Stone Agesta aiemmin tutut Nick Oliveri, Joey Castillo ja Alain Johannes. Viimeksi mainittu on suomalaisille tuttu myös Mannan Shackles-levyn tuottajana.

Projekti tuli päivänvaloon, kun Johannes lisäsi alempana olevan kuvan Instagram-sivulleen. Sen enempää koko yhtyeestä ei ole vielä tiedossa.

Rad!!! Recording Royale Daemons @six5riv @nickoliveri #wino

A photo posted by Alain Johannes (@nialasennahoj) on

Art of Anarchy on puolestaan Stone Temple Pilotsista ja Velvet Revolverista aiemmin tutun Scott Weilandin, Guns N’ Rosesin 2000-luvun versiossa soittaneen Ron “Bumblefoot” Thalin ja Disturbedin basistin John Moyerin uusi yhtye. Tältä bändiltä on jo musiikkiakin kuultavana, tarkasta parin minuutin pätkä alta. Albumi on tulossa myöhemmin keväällä.

YouTube video