Band of Horses – Cease to Begin

Julkaistu:

”Ihan kiva” popalbumi äärimmäisen lupaavan debyytin jatkoksi.

Seattlelainen Band of Horses hämmästytti viime vuonna upealla Everything All the Time -albumillaan, jolla se yhdisti My Morning Jacketin tähtiin kurkottavan americanan Coldplayn kiiltävään stadionsoundiin.

Kakkosalbumi Cease to Begin ilmestyy vain puolitoista vuotta debyytin jälkeen, mutta Band of Horsesin riveissä on ehtinyt tapahtua paljon: toinen perustajajäsen Mat Brooke jätti bändin ja ilmoitti keskittyvänsä jatkossa Grand Archives -yhtyeeseensä. Korkealla ja tunnistettavalla tenorillaan laulava Ben Bridwell jatkaa matkaa basisti Rob Hamptonin ja rumpali Creighton Barrettin kanssa.

Brooken lähtö on valitettavasti heikentänyt Band of Horsesia. Cease to Begin on jotenkin ohut ja köykäinen tekele verrattuna suuria tunteita herättäneeseen debyyttialbumiin. Levyn parhaissa kappaleissa (No One’s Gonna Love You, Ode to LRC, The General Specific) ei ole sinänsä mitään vikaa, mutta sen sijaan, että ne olisivat odotusten mukaisia, eeppisiä americana-teoksia My Morning Jacketin tai Drive-By Truckersin tyyliin, ne ovat kepeitä ja pikkunättejä, paljolti The Shinsiltä kuulostavia poplauluja.

Mielenkiintoista nähdä, millä tavalla Grand Archives vastaa ensi vuoden alussa ilmestyvällä debyyttialbumillaan.