Munakunnan munakkaimmat
Lähdetäänpä heti ensimmäiseksi vertailuleikkiin. Kimairan kansitaiteesta, melodiankuljetuksesta ja sanoitusmaailmasta tulee mieleen kotimainen Sur-rur. Tämä ei ole ollenkaan huono lähtökohta, varsinkin kun sekoitin bändin nimensä perusteella ensin jenkkiläiseen Chimairaan, jonka tekninen 2000-luvun Fear Factory on mahdollisimman kaukana Kimairan modernista punk-räimeestä.
Sur-ruriin verrattuna Kimaira on hieman sliipatumpi, mutta liian tarkoista kitaravalleistaan tunnettu Jonas Olsson ei ole onneksi hionut debytantin kulmia liikaa, jotta tarvittava tarttumapinta säilyy. Neljäsosan keskellä sisältää runsaasti toimivia tuotantoratkaisuja, jotka tuovat musiikkiin lisäarvoa, eivätkä vain kikkaile biisin kustannuksella. Hyvänä esimerkkinä Puolet totuudesta -biisin c-osa.
Munapitäjä Laitilasta ponnistava yhtye kurkottaa korkealle, mutta debyyttilevyllä paukut eivät aivan riitä neljään tähteen. Miellyttävä tuttavuus silti.