Laura Sippola – Toinen

21.02.2009

Sippolan Toinen on lähes napakymppi

Laura Sippolan muutama vuosi siten ilmestynyt debyytialbumi Sahara oli hämmästyttävän valmis levy. Viimevuotinen ep antoi luvan odottaa tältä kakkoslevyltä paljon, ja Toinen onnistuukin nämä lupaukset lunastamaan.

Päällimmäisenä korvaan pistää Laura Sippolan lähes lapsenomainen vilpittömyys. Laskelmointi loistaa poissaolollaan. Sanoitukset kulkevat vapaasti, omalla logiikallaan, ja istuvat musiikkiin saumatomasti. Sävellystyö on hyvin kypsää, eikä sovituksissa karteta kokeilla vaikkapa reggae-rytmejä. Kokonaisuus on vaihteleva, mutta ei hajanainen.

Sippola itse on loistava pianisti ja kenties omaäänisin uusista suomalaisista tulkitsijoista. Taustalla soittava Tuki-yhtye hoitaa hommansa mallikkaasti, vaikka kitaristi Peter Engbergin soittoa kuulisi mielellään enemmänkin. Joka tapauksessa Toisesta on helppo jo tässä vaiheessa veikata yhdeksi vuoden levyistä.