Wire – Object 47

02.09.2008

Kutistunut post-punk-veteraani on pysynyt hyvässä vireessä.

Nimensä mukaisesti Object 47 on Wiren 47:s julkaisu. Samalla se on yhtyeen ensimmäinen albumi ilman alkuperäistä kitaristia Bruce Gilbertiä. Hänen poissaolonsa kuulee, mutta menetys ei ole katastrofi, sillä veteraanibändi peittoaa nuoremmat kilpakumppaninsa kolmikkonakin.

Object 47 tiivistää 35 minuuttiin Wiren eri puolet uni- ja syntikkapopista taidepunkiin. Albumilta löytyy bändin uran tarttuvimmat 3–5-minuuttiset, kuten One of Us, Perspex Icon, Mekon Headman ja Four Long Years. Gilbertin puuttumisen huomaakin nimenomaan tässä: hän oli se, joka halusi biiseihin melua ja kokeilevuutta.

Yhtye kuulostaa siltä, ettei sen tarvitse todistella mitään tai palata yhtään mihinkään yli 30-vuotisesta historiastaan huolimatta. Uusi levy ei kiilaa Wiren kolmen parhaan (lue: kolmen ensimmäisen) albumin joukkoon, mutta ei se niistä kauaksikaan jää. Pink Flag-, Chairs Missing- ja 154-levyt ovat saaneet ansaitsemaansa jatkoa. Object 47 aloittaa Wiren neljännen tuotantokauden täydellisesti.