Tinie Tempahin Written in the Starsista tuli miehen toinen brittiykkönen kolmesta yrittämästä. Konkareiden värittämän albumilistan kärkeen palasi The Scriptin Science & Faith.
Kuva: EMI.
Kun Tinie Tempahin ensimmäinen single Pass Out debytoi ykkösenä maaliskuussa, tuskin kukaan arvasi, että miekkosesta kehkeytyisi eräs vuoden 2010 suurimmista nimistä Britannian singlelistalla. Frisky kävi kakkosena kesäkuussa ja nyt on kolmannen ison hitin vuoro. Written in the Stars debytoi kärjessä selvällä marginaalilla viime viikon ykköseen Just the Way You Areen. Kertosäkeen laulaa listauntuvikko nimeltä Eric Turner.
Tempahin kahdella ensimmäisellä singlellä esiintynyt, mutta vain Friskyllä kreditoitu Labrinth asettui kilpailemaan kollegansa kanssa, mutta joutui tyytymään kolmanteen sijaan. Sekin on ensimmäiselle soolohitille ihan mainio suoritus.
Viikon tv-elpyjä on jo muutama viikko sitten Top 40:ssä piipahtanut Adelen versio Bob Dylanin Make You Feel My Lovesta, joka sai runsaasti huomiota X Factorissa. Biisi julkaistiin jo neidon 19-esikoisalbumin yhteydessä pari vuotta sitten, jolloin se kävi sijalla 26. Nelostila on mahtava suoritus ja kiinnostavaa on, ettei biisin kysyntä juuri hyytynyt viikon mittaan.
Kylie Minoguen toinen lohkaisu Aphrodite-albumilta Get Outta My Way nousi sijalle 12 myyntisinglen vauhdittamana. Joillekin artisteille, kuten Madonnalle, Kylielle, Pet Shop Boysille ja Morrisseylle myyntisingle on yhä tärkeä väline listasijoituksia silmällä pitäen. Top 20 -sinkkujen määrässä Minogue menee jo reilusti viidennellä kymmenennellä.
Eliza Doolittlen meilläkin soiva Pack Up on uudessa nousussa jo toista viikkoa, nyt sijalla 15. Paras noteeraus on viides tila.
The Wombats pärjäsi yllättävänkin hyvin sinkullaan Tokyo (Vampires and Wolves), joka aloitti sijalta 23. Alempana debytoivat kristillinen rapyhtye LZ7 singlellään This Little Light (26), Danny Byrdin Wildchildia lainaava Ill Behaviour (36) sekä KT Tunstallin paluusingle (Still a) Weirdo (39).
Mukaan mahtuu myös pari uudelleen julkaistua vanhusta. Status Quon Bollandilta pöllitty listakakkonen In the Army Now on saanut sulkuihin vuosiluvun 2010 ja krediiteihin The Corps of Army Choirin. Nekään eivät auttaneet kappaletta 31. tilaa ylemmäs, mutta toisaalta bändillä on nyt singlehitti kuudella eri vuosikymmenellä.
Morrisseyn Everyday Is Like Sunday viehätti tällä kertaa sijan 42 edestä. Vuonna 1988 käytiin ysinä.
Britannian singlet viikolla 40, Top 20
1. (-) Tinie Tempah feat. Eric Turner – Written in the Stars
2. (1.) Bruno Mars – Just the Way You Are
3. (-) Labrinth – Let the Sunshine
4. (re) Adele – Make You Feel My Love
5. (2.) Taio Cruz – Dynamite
6. (3.) Katy Perry – Teenage Dream
7. (4.) The Script – For the First Time
8. (13.) Enrique Iglesias feat. Nicole Scherzinger – Heartbeat
9. (8.) Katy B – Katy on a Mission
10. (5.) Alexandra Burke featuring Laza Morgan – Start Without You
11. (6.) Eminem featuring Rihanna – Love the Way You Lie
12. (48.) Kylie Minogue – Get Outta My Way
13. (9.) Shontelle – Impossible
14. (11.) Usher featuring Pitbull – DJ Got Us Fallin’ in Love
15. (18.) Eliza Doolittle – Pack Up
16. (12.) Olly Murs – Please Don’t Let Me Go
17. (21.) Mark Ronson & The Business Intl – The Bike Song
18. (16.) Ke$ha – Take It Off
19. (10.) Alex Gaudino – I’m in Love (I Wanna Do It)
20. (14.) Flo Rida featuring David Guetta – Club Can’t Handle Me
Albumilistalla on taas vanhoja partoja tungokseksi asti, joten tästä ei selvitä ihan parilla rivillä. Kärkipaikalle palasi kuitenkin irlantilaisbändi The Scriptin kakkosalbumi Science & Faith. Levyn täytyy olla hyvä, kun nimi on noin huono.
Mark Ronson ei onnistunut parantamaan Version-albumilla (2007) saavutettua kakkossijaa, vaan rakentaa hopeaputkea. Esikoisalbumi Here Comes the Fuzz (2003) listautui vasta Versionin menestyksen siivittämänä. Ronsonhan oli merkittävässä roolissa myös Amy Winehousen Back to Blackin (2006) tuotannossa.
Kuninkaalliset ilmavoimat veisasivat nelossijalle. KT Tunstallin kolmas albumi on myös neidon kolmas Top 5 -levy. Kaksi ensimmäistä varsinaista studioalbumia pääsivät kumpikin kolmannelle sijalle.
Eric Clapton on Top 10:ssä omalla nimellään 14. kertaa. Creamin kanssa visiittejä on kertynyt kahdeksan. Claptonin seitsemäs sija on merkittävä parannus edelliseen studioalbumiin Back Home verrrattuna (#19, 2005).
Albumilistan tv-hyötyjä Simply Red on saanut myös kahmalokaupalla lista-albumeita. Suurin piirtein 25 vuotta sitten ilmestyneestä Picture Bookista alkanut menestyslevyjen rivistö on suorastaan huima: kahden kakkosen jälkeen viisi ykköstä putkeen A New Flamesta (1989) Blue-albumiin (1998). Top 10 -julkaisuja on kaikkiaan 12. Kahden vuoden takainen 25 – The Greatest Hits ponnahti tällä viikolla yhdeksänneksi eli sijalle, jolle se ylsi ensimmäiselläkin kierroksella. Alkuvuodesta ilmestyi vain Tescon kauppaama balladikokoelma Songs of Love, joka palasi nyt sijalle 38.
Manic Street Preachers sinnitteli melko hyvin kärkikahinoissa – paremmin kuin Maroon 5 (6-25), Robert Plant tai Linkin Park. Ihan toisenlaista kestävyyttä osoittaa kuitenkin Mumford Sonsin Sigh No More, joka kipusi jälleen muutaman sijan kuudenneksi. Nousun taustalla lienee ainakin uusi singlelohkaisu White Blank Page.
Neil Young jatkaa stabiilia listauraansa Le Noisella. Edelliset varsinaiset studioalbumit Prairie Wind (2005), Living with War (2006), Chrome Dreams 2 (2007) ja Fork in the Road (2009) nettosivat järjestyksessä sijat 22, 14, 14 ja 22. 18 on siis keskiarvo. Tarkkaa työtä, Niilo.
David Bowie ei saa millään aikaiseksi uutta materiaalia, mutta toisaalta uudelleenjulkaisutkin menevät kaupaksi: Station to Station ilmaantui sijalle 26. Jimmy Eat Worldin Invented ylsi sekin Top 40:iin sijalle 29. Yhtye on Britanniassa tasaisen suosittu, paras noteeraus on Futuresin (2004) 22. tila.
Britannian albumit viikolla 40, Top 20
1. (2.) The Script – Science & Faith
2. (-) Mark Ronson & The Business Intl – Record Collection
3. (1.) Phil Collins – Going Back
4. (-) Central Band of the R.A.F. – Reach for the Skies
5. (-) KT Tunstall – Tiger Suit
6. (9.) Mumford & Sons – Sigh No More
7. (-) Eric Clapton – Clapton
8. (4.) Brandon Flowers – Flamingo
9. (55.) Simply Red – 25: The Greatest Hits
10. (8.) Katy Perry – Teenage Dream
11. (3.) Manic Street Preachers – Postcards from a Young Man
12. (10.) The xx – xx
13. (12.) Lady Gaga – The Fame
14. (22.) Plan B – The Defamation of Strickland Banks
15. (14.) Eminem – Recovery
16. (5.) Robert Plant – Band of Joy
17. (15.) Santana – Guitar Heaven
18. (-) Neil Young – Le Noise
19. (17.) Katy Perry – One of the Boys
20. (7.) Linkin Park – A Thousand Suns