Eläköön Dimebag Darrell! Edesmenneen Pantera-suuruuden ennen julkaisematon soolobiisi nyt kuultavana

30.12.2014

Pantera-kitaristi ”Dimebag” Darrell Abbottin traagisesta kuolemasta tuli joulukuun alussa kuluneeksi tasan kymmenen vuotta. Abbottilta jäi tiettävästi jälkeensä useita erilaisia sooloartistina tehtyjä äänityksiä, joita kaikkia ei ole julkaistu vielä tähänkään päivään mennessä.

Guitar World -lehti on nyt julkaissut näistä aiemmin kuulemattomista biiseistä yhden, seesteisen country-henkisen Whiskey Roadin, jolla Dimebag paitsi laulaa niin myös soittaa kaikki instrumentit.

Dimebag äänitti Guitar Worldin mukaan Whiskey Roadin vuonna 2001 Panteran Reinventing the Steel -levyä seuranneen kiertueen aikana.

Kuuntele Whiskey Road Guitar Worldin sivuilta tai alta YouTube-upotuksena.

YouTube video