Pari tuntia sitten esittelimme Slayerin viime viikkojen lavakuntoa, nyt on Mastodonin vuoro.
Kuva: Warner
Slayer pistää huomenna Provinssirockin päälavan uuteen uskoon, mutta yhtye ei selviä ilman nuoria, nälkäisiä haastajia. Thrash-vanhuksen matkassa maailmaa useaan otteeseen kiertänyt Mastodon saa kokeilla kello 19:15, olisiko metallimaailmassa jo vallanvaihdoksen aika.
Slayerin kesäkuun alussa esittämästä Tšekkien-keikasta ilmaantui hiljattain videomatskua YouTubeen, ja havainnollistimme sen avulla, missä vireessä olevan teurastajan voi odottaa saapuvan huomenna Seinäjoelle. Kun Mastodonin eilisestä Copenhell-festarin keikasta tuli nyt samanlainen satsi katsottavaksi, lienee sopivaa tarjota vastaava mahdollisuus ottaa tuntumaa myös modernin metallin kuningasbändin nykykuntoon.
Katso siis alta, kuinka skarppina Mastodon oli eilen Tanskassa. Videoiden alta voi katsoa yhtyeen settilistan Norjan Bergenhus-festivaalilta 13.6, jos haluaa kurkata etukäteen, mitä biisejä on luvassa huomenna Seinäjoella – eiköhän tuo lista pysy aika samana läpi festarikiertueen.


Mastodon Bergenhus Festning -tapahtumassa 13.6.
1. Black Tongue
2. Hand of Stone
3. Crystal Skull
4. Dry Bone Valley
5. Octopus Has No Friends
6. Stargasm
7. Blasteroid
8. Crack the Skye
9. All the Heavy Lifting
10. Spectrelight
11. Curl of the Burl
12. Bedazzled Fingernails
13. Aqua Dementia
14. Iron Tusk
15. March of the Fire Ants
16. Blood and Thunder