Maalis–huhtikuun vaihteessa käynnistyvästä kiertueesta luvataan kattavaa katsausta bändin vanhaan, nykyiseen ja tulevaan tuotantoon.
Ahkerasti Suomessa vieraileva teollisuusjuntta Laibach lienee pian taas ilonamme. Bändiä kuullaan ensi alkuun suomalaisen Iron Sky -elokuvan soundtrackilla, mutta mitä luultavimmin slovenialaiset saapuvat kevään ja kesän mittaan myös keikalle.
Yhtye ilmoitti tänään Facebookissa lähtevänsä soundtrackin myötä kiertueelle ja julkaisi ensi alkuun nipun konsertteja Isossa-Britanniassa ja muualla Euroopassa. On vaikea uskoa, että yhtye jättäisi kiertueella elokuvan tekijämaan väliin. Vaan tuleeko orkesteri klubi- vai festivaalikeikalle? Pian se nähdään. Facebookissa bändi tiedotti, että settilistaan lukeutuu soundtrack-biisien lisäksi valittuja paloja bändin tulevilta levyiltä sekä nippu Laibach-standardeja kuluneilta vuosikymmeniltä.
Jos vahvasti kieli poskessa natsiteemallaan revittelevän Iron Skyn trailerit eivät ole tuttuja, kannattaa ehdottomasti tsekata. 4. huhtikuuta ensi-iltaan tulevasta filmistä voi hyvällä syyllä odottaa melkoista kieron huumorin riemujuhlaa.
