Italialainen Soviet Soviet -yhtye pääsi keskiviikkona todistamaan pakolaiskriisin kiristämää rajapolitiikkaa. Bändin oli tarkoitus esiintyä SXSW-festivaaleilla Austinissa, Texasissa, mutta keikkamatka tyssäsi tylysti Seattlen lentokentälle. Heitä ei päästetty maahan lainkaan, vaan pidätettiin vuorokaudeksi laittomina maahanmuuttajina.
Yhdysvalloissa ulkomaisena tienaaminen vaatii tällä hetkellä työviisumin ja tarkat luvat. Bändillä oli tarvittavat passit, matkustusasiakirjat, jotka tapahtumajärjestäjä oli toivonut. Koska bändi ei ollut saamassa minkäänlaista esiintymispalkkiota, ei työviisumia ajateltu tarvittavaksi.
Kahdessa festivaalin venuessa oli kuitenkin pääsymaksu. Tästä viranomaiset päättelivät, että bändi pyrkii maahan laittomasti tienaustarkoituksissa. Vaikka bändi ei ollut esiintymässä kyseisissä maksullisissa venueissa, työviisumien puuttuminen vei koko yhtyeen vuorokaudeksi putkaan. Bändi lähetettiin seuraavana päivänä lentokentältä takaisin Italiaan.
”Meiltä kerättiin pois puhelimet, emmekä saaneet soittaa kenellekään. Emme voineet ottaa yhteyttä järjestäjiin tai perheisiimmme. Tämä on naurettavaa”, yhtye kertoi Facebook-sivullaan.
”Meillä oli kaikki tarvittavat paperit, ja todisteet matkamme tarkoituksesta. Rajatarkastajat jopa soittivat levy-yhtiömme yhdysvaltalaiselle edustajalle, mutta he eivät silti uskoneet meitä. Emme olleet sopineet keikasta mitään maksua tai korvausta.”
Italiasta Yhdysvaltoihin lentäminen, putkassa yöpyminen, ja välitön paluu tuskin on halpaa, saatikka kivaa. Lisäksi tapahtumajärjestäjät joutuivat täyttämään tyhjän esiintyjäpaikan ilman varoitusta. Aikaa, rahaa ja hermoja on siis hukattu.
Valitettavasti vastaavia rajavartiotunarointeja on uutisoitu koko vuoden, joten ilmiö tuskin on laantumassa.
Kyseisestä idiottimaisuudesta uutisoi NME.