Jos kuuntelet tänään vain yhden suomalaisen folk-kappaleen dystopiasta, olkoon se tämä: ”Ei ole ihme jos vaipuu apatiaan”

Slack Birdiltä hieno folk-kappale.

Julkaistu:

Suomalainen folkyhtye Slack Bird julkaisi perjantaina 17. päivä huhtikuuta viime vuoden kiertueiden lomassa syntyneet kappaleet. Niistä muodostuu yhtyeen kantaaottavaa linjaa jatkava Dystopiaa-ep. Nimikkokappale sai seurakseen Olli Kauppisen ohjaaman musiikkivideon, joka on kuvattu teemaa alleviivaavasti Helsingin Väestösuojelumuseossa.

”Me elämme dystooppisia aikoja. Historia jaksaa toistaa itseään kaikkine kauhuineen ja siihen lisättynä lyhyen ajan nopea teknologinen kehitys tekee tämänhetkisestä meiningistä kuin suoraan jonkin dystooppisen tieteiskirjan sivuilta. Ei ole ihme jos vaipuu apatiaan, hukuttaa itsensä meemeihin tai vaihtoehtoisesti karkaa metsään piiloon kaikelta. Onneksi ihmiset ovat alkaneet heräämään tähän asiaan, mutta muutokseen on vielä aikaa kun leipä ja sirkushuvit pitävät huomiomme muualla”, yhtyeen primus motor Dave Klas kertoo ja jatkaa:

”Video kuvattiin Helsingin Väestönsuojelumuseossa, joka oli erittäin sopiva miljöö tähän teemaan. Samalla tuli opittua uusia asioita pommisuojista. Toivottavasti niille ei tule käyttöä, vaan pysyvät museokuriositeettina tulevaisuudessakin.”

Suomenkielisestä tuotannosta huolimatta yhtye on tehnyt pitkiä ulkomaiden kiertueita lähes vuosittain. Slack Birdin kokoonpano vaihtelee Klasin soolokeikoista peräti 11-henkisen big bandin konsertteihin.  

Katso video alta.

YouTube video

Lue myös: Daniel Lanois saapuu Suomeen todelliselle erikoiskeikalle

Lue myös: Viime vuosikymmenten merkittävimpiin progerock-yhtyeisiin lukeutuva The Pineapple Thief saapuu Suomeen

Lue myös: 10 vuoden odotus ohi – Massive Attack saapuu Suomeen

Lue myös: Tilaa Rumban uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa ajankohtaiset musiikin uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.