Joulukuussa hoilataan Hey Judea: Paul McCartney keikalle Suomeen

10.10.2011

Vastavihitty ex-Beatle nähdään maassamme ensimmäisen kerran seitsemään vuoteen.

Kuva: Live Nation

Sir Paul McCartney, 69, ei malta lopettaa sitten millään. Pop-ikonin heinäkuussa käynnistynyt On The Run -kiertue pysähtyy Helsingin Hartwall Areenalla 12. joulukuuta. Konsertin lipunmyynti alkaa maanantaina 17. lokakuuta Lippupisteessä.

Mukana kulkee McCartneyn luottobändi, jonka jäseniä ovat Paul ”Wix” Wickens, Brian Ray, Rusty Anderson ja Abe Laboriel Jr. Illan aikana kuullaan lähes 40 kappaletta.

Vaikka Maccalla on jo ikää mittarissa, ei arvostus tunnu juuri laskevan. Tämän vuoden heinäkuussa yleisö äänesti hänet voittoon Best Live Act -kategoriassa UK Nordoff Robbins Silver Clef Awardsissa.

Herran livekokemus on kieltämättä huikea. Ex-Beatle on peruskeikkojen lisäksi esiintynyt niin Buckinghamin palatsissa, Valkoisessa talossa kuin Moskovan Punaisella torillakin.

Tähän tapaan Paul McCartney itse sanailee kiertueestaan:

”Livenä soittaminen on yksi jännittävimpiä osia työstäni. Odotan kovasti tulevia keikkoja ja soittamista paikoissa, joissa en ole koskaan aikaisemmin soittanut yhtyeeni kanssa. Aloitan ensimmäisestä Arabi-Emiraattien konsertistani ja sieltä jatkan ympäri Eurooppaa Venäjälle asti, ja palaan viimein kotikaupunkiini Liverpooliin juuri sopivasti ennen joulua. Yleisöni tuntuvat paranevan vuosi vuodelta, ja bändini ja minä rakastamme sitä säpinää ja palautetta, jonka he meille antavat. En malta odottaa nähdäkseni teidät kaikki.”

Liput: 149 / 120 / 95 / 89 € + mahdolliset toimituskulut. Lippuja saa Lippupisteen myyntipisteistä, puhelinpalvelusta ja netistä.