Kappas, kerrankin tyylikäs musiikkivideo kiusaamisesta

Julkaistu:

Ei ole helppoa pitää kiusattujen puolia ilman, että koko homma peittyy juustoon. Yhdysvaltalainen Erika M. Anderson alias EMA onnistuu tässä varsin näppärästi. Hyvää ystävänpäivää, siis ihan vilpittömästi!

Koulukiusaaminen on perkeleellistä hommaa. Tämän luulisi olevan nykyään tyhmemmänkin tiedossa, mutta ongelma on ja pysyy – eivätkä artistien tavallisesti kömpelöt hyväntekeväisyysbiisit auta asiaa. Syvälle sydämeen sattuu, ja sitä rataa.

Etelä-Dakotassa varttunut EMA tekee homman kuitenkin tyylillä: laulajatar on kasannut videolle pätkiä omasta nuoruudestaan 1990-luvulta, kun artistin päähänpotkittu ystäväpiiri hullutteli omissa oloissaan. Videoon on saatu mukavasti tehoa, kun katsoja saa itse hahmottaa, millaista videolla nauravien teinien arki on oletettavasti ollut ystäväpiirin ulkopuolella. Katso teos alta ja lue artistin kertomus sen taustoista The Quietusista.

YouTube video