Kiukuttelua miljonääriräppärien tyyliin – eripura kasvaa Jay-Z:n ja Kanye Westin välillä

11.06.2014

Kanye on äkämystynyt Jay Z:lle.

Teksti: Jarkko Fräntilä, kuva: Nelly Tatti

Mitä räppäri tekee, kun hän on vihainen toiselle räppärille? Jättää sanomatta hänen nimensä kappaleitaan esittäessä.

Ei, tässä ei ole nyt kyse 15-vuotiasta kulman kundeista. Kanye West on nimittäin alkanut skippailemaan Jay Z:n nimen mainitsemisen esittäessään biisejään livenä.

Kanyen fanisaitilla eräs West-fani on huomannut, että Kanye on jättänyt muutamilla viime keikoillaan mainitsematta ystävänsä nimen niissä biiseissä, joissa hän ennen hehkutteli mentoriaan Jay Z:tä.

Suurimpana syynä käytökselle pidetään sitä, etteivät Jay Z ja hänen vaimonsa Beyoncé osallistuneet Kanye Westin ja hänen vaimonsa Kim Kardashianin häihin Italiassa, vaan he viettivät mieluummin viikonlopun lomailemassa Hamptonissa.

Hyvä Kanye, juuri näin aikuiset ihmiset tekevät. Seuraavaksi sitten käydään räjäyttämässä Jay Z:n ja Beyoncén postilaatikko papaateilla.