Kotkan Meripäivien ysäri-tykityksen kunniaksi: 10 kertaa Haddaway’n What Is Love

04.05.2012

Unohda Pulp, unohda The Stone Roses. Todellinen ysärilegendojen esiinmarssi toteutuu Kotkan Meripäivillä, joissa samoille lauteille nousevat ainakin HADDAWAY, REDNEX ja ROXETTE. Sitä on syytäkin juhlistaa. Hyvää viikonloppua!

Kuva: Haddaway / Coconut Records

Saksalais-trinidadilainen eurodancen ihme Haddaway ponnisti koko maailman tietoisuuteen yhdellä veret seisauttavan komealla biisillä vuonna 1993. Se biisi oli What Is Love.

Hämärän peittoon on jäänyt, onko tämä mies koskaan tehnyt muita hittejä tai ylipäätään muita biisejä, joita voi kuuntelukelpoiseksi väittää. Selvää on, että suuri yleisö tietänee mieheltä vain tuon biisin.

Siitäpä päästäänkin varsinaisen dilemman äärelle. Miten rakentaa kokonainen keikka, jos yleisö haluaa kuulla vain yhden biisin?

Tarjoamme Haddawaylle yhtä ja ainoaa oikeaa ratkaisua: soita pelkkää What Is Lovea kymmenen kertaa alusta loppuun.

Tältä se voisi kuulostaa:

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

YouTube video

BONUS:

Vain tosifaneille, 10 TUNTIA What Is Lovea mainion Saturday Night Live -sketsin säestämänä:

YouTube video

Haddawayn ja Rednexin pääset kokemaan livenä Kotkan Meripäivillä 26.–28. heinäkuuta.