No niin, ruotsalaisprogeilijat antoivat viimeinkin jakoon biisinäytteen syyskuussa ilmestyvältä Heritage-levyltä.
Kuva: Roadrunner
The Devil’s Orchardin perusteella Opethin kymmenes albumi on melkoinen genrejen sulatusuuni – jopa bändin omalla mittapuulla. Biisi sisältää Åkerfeldtin puhdasta laulua, kädenlämpöistä retrosoundia, 70-luvun psykedeliaa ja kulmikkaita jazz-rytmejä. Örinää ei kuulla laisinkaan. Damnationin (2003) sievälle poppislinjalle ei tosin palata, vaan asenne on kierompi ja juonenkäänteet yllättävänkin äkkivääriä.
Pitkin kevättä ja kesää kohistu Opethin musiikillinen muodonmuutos ei siis ollut pelkkää leukojen louksutusta. Ehkä hämmentävä kansitaidekin aukenee The Devil’s Orchardin myötä piirun verran paremmin.
Uutuusbiisin voi ladata kuunneltavaksi Stereogumin sivuilta. Samaisen artikkelin kommenttikenttä on nopeaan tahtiin täyttynyt vastakkaisista mielipiteistä. Kuten arvata saattaa, toisia Opethin tyylivaihdos viehättää, toisia taas puistattaa. Mutta mitä mieltä ovat Rumban lukijat?
Heritage saapuu kauppoihin 20. syyskuuta. Suomessa Opeth keikkailee seuraavan kerran 6. joulukuuta Helsingin Jäähallissa Pain of Salvationin kera.