Perjantaina julkaistiin Tero-Petri & Korvaamattomat –single Oman maailmansa kansalainen.
Single antaa esimakua muun muassa Tuula Amberlan kitaristina toimivan Tero-Petrin tulevasta albumista.
Ensimmäinen single on ripeää kitarapoppia Limonadi Elohopean tapaan. Syksyllä julkaistavalla albumilla kuullaan myös tanssittavampaa elektronista soundia, jonka takana on tämän vuoden UMK:sta tuttu tuottaja Oskari Ruohonen, eli OSKR. Tero-Petri on julkaissut viisi albumia Limonadi Elohopea -yhtyeen kanssa sekä neljä sooloalbumia. Viimeisin Korvaamattomat-yhtyeen kanssa äänitetty albumi Parantavat sanat julkaistiin tammikuussa 2017.
”Oskarin mukaantulo on tehnyt luontevan nuorennusleikkauksen Korvaamattomat-yhtyeemme uuteen musiikkiin. Silti sen sointi kuulostaa omaltamme. Genreilottelua on aina Lady Gagasta Tapio Rautavaaraan”, Tero-Petri kertoo.
Biisiin kuvattiin video, johon lavastaja Timo O. Nenonen rakensi metsässä ja studiossa kuvatun mökin ja soittimet sekä runsaan määrän vinossa olevia asioita.
Katso video alta.
