Public Enemyn Chuck D on vuoden 2014 Record Store Dayn ”ambassador” eli sanansaattaja, suojelija, keulakuva tai miten tuon nyt muotoilisi.
Teksti: Saku Schildt
Vuoden 2014 Levykauppapäivää vietetään 19. huhtikuuta. Tempaus on vuosittain pyytänyt sanansaattajakseen jonkun muusikkosuuruuden, jonka hommana on ollut antaa kasvot ja ääni tälle levykauppojen pelastuskampanjalle. Tänä vuonna roolissa nähdään Public Enemystä tuttu Chuck D.
Aiemmin pestiä ovat hoitaneet muun muassa Jack White (2013), Iggy Pop (2012), Ozzy Osbourne (2011) ja Josh Homme (2010). Aivan ensimmäisen Levykauppapäivän aikaan vuonna 2008 nimitys oli vielä epävirallinen, ja sitä hoitivat Metallican jäsenet.
Levykauppapäivänä julkaistaan runsaasti erityisesti kampanjaa varten tehtyjä spesiaalivinyylejä. Edellisinä vuosina on ollut tarjolla covereita, yhteisprojekteja, splittiseiskoja, livelevyjä ja muuta jännää Mastodonilta, Metallicalta, Garbagelta, Coldplaylta, Elliott Smithiltä, Pink Floydilta, David Bowielta, Disturbedilta, Gorillazilta, Arctic Monkeysiltä ja kymmeniltä muilta artisteilta. Suomalaisista erikoisjulkaisuja ovat esitelleet muun muassa Jori Hulkkonen ja 22-Pistepirkko, ja Music Finland julkaisi viime vuonna myös kotimaisten bändien biiseistä koostuneen kokoelman.