Maailman paras Kari Peitsamo -coverbändi tekee paluun liki 20 vuoden tauon jälkeen

Aku Ankkuli tekee paluun!

Julkaistu:

1990-luvun alussa perustettu Aku Ankkuli palaa uudella kokoonpanolla. Bändi myös julkaisee uutta musiikkia lähes 20 vuoden jälkeen. Kari Peitsamo -cover Albert Järvinen julkaistaan singlenä perjantaina 13. päivä helmikuuta. Kappaleeseen tulee myös video.

Aku Ankkuli on erikoistunut covereihin Kari Peitsamon akustisesta tuotannosta. Yhtye on julkaissut myös yhteislevyjä Peitsamon kanssa. Yhtyeen esikoisalbumi Toivesarja ilmestyi vuonna 1993. Bändin edellinen julkaisu Für Elise (2006) tehtiin yhdessä Peitsamon kanssa.

Yhtyeen rumpali/taustalaulaja Seppo Pohjolainen kertoo paluusta seuraavaa:

”Aku Ankkulin viimeisin julkaisu ilmestyi 2008. Kyseessä oli Toivesarja-ep:n uudelleenjulkaisu ja bonusraitoina Jälkeenjääneet nauhat. Jälkimmäiset antoivat ymmärtää, että Aku Ankkulin tarina oli tässä, joskaan bändiä ei koskaan virallisesti lopetettu.” 

”Palasin kuitenkin Kari Peitsamon akustiseen tuotantoon viime vuonna uudelleen ja se oli menoa.  Bändi oli kaivettava naftaliinista uuden materiaalin kimppuun ja ei kun uutta kokoonpanoa kehiin! Peitsamon akustisesta tuotannosta löytyy aina jotain mielenkiintoista ja nyt käteen tarttui Albert Järvinen -kappale. Yhtyeessä vaikuttavat edelleen alkuperäisjäsenet Simo Koivunen ja Seppo Pohjolainen. Bassoon tarttui Esa Linna (Time Flies) ja kitaraan Karri Kolehmainen (Night Lives).”

Uutta musiikkia odotellessa vanhaa tuotantoa löydät alta.

YouTube video

Lue myös: Tilaa Rumban uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa ajankohtaiset musiikin uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.