Osama bin Ladenin ampunut sotilas naureskelee metalliyhtyeiden reaktioille.
Kuva: Anton Corbijn.
Seal Team Six -iskuryhmän anonyymi jäsen, jonka kerrotaan hoitaneen Osama bin Ladenin päiviltä, antoi hiljattain erikoisen haastattelun Esquire-lehdelle. Spinin mukaan sotamies paljasti haastattelun ohessa, että Yhdysvallat on käyttänyt Irakin sodan alkuvaiheessa Metallican musiikkia ”pehmittämään” kuulusteltavia.
Metallijätti sai jotakin kautta kuulla asiasta ja pyysi armeijaa lopettamaan musiikkinsa käytön.
”Metallica sanoi, etteivät he halua tukea väkivaltaa. Ajattelin, että hei, teillähän on albumikin nimeltä Kill ’Em All,” anonyymi sotilas tilittää.
Metallicasta kuitenkin luovuttiin ja Yhdysvallat siirtyi käyttämään kristillisen Demon Hunter -yhtyeen musiikkia kuulusteluissaan. Tämän yhtyeen taholta reaktio oli kuitenkin hyvin toisenlainen.
”He lähettivät meille levyjä ja hihamerkkejä,” sotilas kertoo. ”Pidin omaa Demon Hunter -merkkiäni joka tehtävässä. Pidin sitä jopa silloin, kun ammuin bin Ladenin.”
Metallicaa ei ole ensimmäistä kertaa yhdistetty ”kuulusteluihin.” Jo vuonna 2008 James Hetfield kommentoi huhua, jonka mukaan heidän musiikkiaan käytettiin Guantanamon vankilassa. Tuolloin solisti totesi, ettei yhtye toivo tulevan yhdistetyksi mihinkään poliittiseen.
”Meillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, ja yritämme pysyä mahdollisimman puolueettomina,” Hetfield kommentoi vuonna 2008.