Ei hittolainen, eikö näille riitä heavystandardien taikominen irvistelystä iloisempiin sfääreihin? Nyt käydään jo vaihtoehtopopin itkuvirsien kimppuunkin.
Kuva: Warner
Myönnetään, alunperin mollissa kulkevien suosikkibiisien kääntäminen duurissa soitettaviksi ei ole mikään maailman uusin keksintö. Taannoisten Nothing Else Matters– ja Angel of Death -versiointien jälkeen alkaa myös olla vähän makeaa mahan täydeltä, mutta tämä seuraava teos on sen verran veikeä, että pakko se on vielä jakaa.
R.E.M.:n melankolinen Losing My Religion vuoden 1991 Out of Time -albumilta nousi aikanaan jättihitiksi, jolta senaikainen musiikkivideosukupolvi ei voinut välttyä.
Mutta mitä biisille tapahtuu, kun sekin käännetään duuriin?
Yllättävän hyvältähän se kuulostaa edelleen, ja jotakin pinnan alla lymyävää alakuloa biisistä välittyy yhä vahvana.
Version takana on muuten sama tekijä kuin Metallican Nothing Else Matters -duuriversionnissa. MajorScaledTv -nimellä operoiva tekijä kääntää biisit digitaalisesti mollista duuriin ja samanlaisia versioita on ilmeisesti luvassa lisää. Nyt löytyy jo lisäksi mm. The Doorsin Riders on the Storm.
Mutta nyt kuunnellaanpa se Losing My Religion duurissa:
