Öö, käyttääkö Ranskan pressaehdokas mainoksessaan oikeasti Niggas in Paris -biisiä?

25.04.2012

Tämä Slate-verkkolehden tekemä havainto hämmentää jo usealla tasolla.

Kuva: Willy Vanderperre

Onko tämä uskalias, rento ja katu-uskottava vaalikampanjatempaus? Vai onko Ranskan presidentinvaalien sosialistiehdokas François Hollande mämmännyt oikein ruhtinaallisesti vaalivideolla, jolla hän havainnollistaa, miten hän on perillä Pariisin lähiöiden ongelmista? Vai onko tämä jonkun kolmannen osapuolen tekemä läppä?

Paha sanoa näin äkkiseltään. Sen voi kuitenkin sanoa, että Suomessa ei monikaan poliitikko ihan ensimmäiseksi käyttäisi vaalimainoksessaan Niggas in Paris -nimistä biisiä, vaikka sen tekijöinä olisi niin kovia nimiä kuin Jay-Z ja Kanye West. Kappale on alun perin kaksikon viimevuotiselta Watch the Throne -albumilta.

Hollanden mainoksessa se kuitenkin pyörii. Ehdokasta on haukuttu harmaudesta ja värittömyydestä, joten kenties tämä on määrätietoista pyrkimistä pois laimean miehen imagosta. Ja ilmeisesti homma toimi, kun Hollande sentään voitti presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen yli prosentin erolla istuvaan presidenttiin Nicolas Sarkozyyn.

Nähdäänkö Suomessa syksyn kunnallisvaaleissa vastaavaa? Aika näyttää!

YouTube video