Kotimaisen popin supertähdet Mirella ja Averagekidluke julkaisevat perjantaina yhteissinglen Make up your mind. Kaksikko on hallinnut listoja vuoden päivät, joten on helppo kuvitella uutuusbiisin potentiaalisesti rikkovan kaikki ennätykset. Tai kuten biisin tiedotteessa kerrotaan:
”Kappaleen ennakkoklippi keräsi vain 1,5 viikossa TikTokissa yli 5 miljoonaa näyttökertaa ja lähes 8000 creationia… Make up your mind on vangitseva yhdistelmä molempien artistien ydintä: koukuttavaa pop-melodiaa ja kansainvälisen tason tuotantoa. Singlen tuotannosta vastasi Vuoden tuottaja -Emmallakin palkittu, molempien artistien listahittejä tuottanut Kim Mannila. Biisin tekstiä on Mirellan ja Averagekidluken lisäksi ollut tekemässä Vuoden musiikintekijänä palkittu, emma & matilda -duostakin tuttu Emma Johansson.”
Suomeksi: varma hitti, siis.
Mirellan debyyttialbumi Kunpa oisin kertonut striimasi nelinkertaista platinaa jo ennen julkaisuaan ja rikkoi Spotify-ennätykset sekä ensimmäisen vuorokauden että julkaisuviikkonsa aikana eniten striimanneena kotimaisena albumina. Mirella voitti kuusi Emmaa (Vuoden pop, Vuoden tulokas, Vuoden artisti, Vuoden biisi, Vuoden striimatuin kotimainen biisi, Vuoden myydyin albumi).
Averagekidluke on eräs Suomen striimatuimpia artisteja. Hänet tunnetaan muun muassa Spotify-ykkösiksi nousseista kappaleista Diva, Vitun hyvin, Vihaa mua ja Ghetto Love. Averagekidluke on julkaissut albumit YUNO ja DENIM. Etenkin DENIM nousi uskomattomaan suosioon ja keräsi julkaisupäivänään yli 1 000 000 Spotify-striimiä, mikä oli toiseksi suurin julkaisupäivä suomalaisen musiikin historiassa. DENIM vietti 13 viikkoa Suomen virallisen albumilistan ykkössijalla. Tällä hetkellä se on albumilistan kolmosena.
Suomeksi: varma hitti, siis.
Kuuntele kappale alta.
