Queen pisti pystyyn remix-kilpailun

10.11.2011

Ja kappaleeksi valikoitui taakuuvarma tunnelman nostattaja Don’t Stop Me Now. Hyvä!

Kuva: Carl Lender

Tänä vuonna tasavuosia ovat juhlineet niin Nirvana kuin U2:kin, mutta myös rockjätti Queenilla on aihetta ilonpitoon. Bändin perustamisesta on tullut kuluneeksi 40 vuotta.

Merkkivuoden nimissä Queen-miehet Brian May ja Roger Taylor järjestävät yhdessä Justin Shirley-Smithin ja Kris Fredrikssonin kanssa pienen kilpailun: he kutsuvat kaikki wannabe-georgemartinit miksaamaan Queenin Don’t Stop Me Now -hitin uudelleen.

Voittaja saa käteensä tuhat euroa, jonkinlaisen Pro Tools -setin ja kasan muuta sälää. Lisäksi kisan ykkönen pääsee mukaan kappaleen masterointipuuhin Metropolis Studiolle.

Lisätietoa ja yksittäiset raidat löytyvät täältä. Aikaa on jäljellä 33 päivää, joten ei muuta kun vääntelemään namikoita!

Ja siitä vielä alkuperäinen näkemys näytteeksi:

YouTube video