Rakkautta & Anarkiaa ry sai uuden toiminnanjohtajan

Rumba onnittelee pestistä!

04.03.2024

Kaisa Näreranta aloittaa Helsinki International Film Festival – Rakkautta & Anarkiaa ry:n toiminnanjohtajana 1.4.2024.

Näreranta siirtyy tehtävään Musiikkitalon urkuhankkeen projektipäällikön ja Musiikkitalon säätiön asiamiehen paikalta. Näreranta on tuottanut viime vuonna ensi-iltansa saaneen Universumin kaiut – Kaija Saariahon musiikki -dokumenttielokuvan.

Syyskuinen Rakkautta & Anarkiaa -festivaali on yhdistyksen näkyvin ja tunnetuin tapahtuma, mutta käytännössä toiminnanjohtaja hoitaa festivaalin asioita ympäri vuoden. Rakkautta & Anarkiaa -festivaalin ja av-alan ammattilaistapahtuma Finnish Film Affairin lisäksi yhdistys tuottaa maaliskuussa toista kertaa järjestettävän R&A Spring Break -festivaalin sekä pienempiä tapahtumia pitkin vuotta.

Näreranta toteaa tulevasta pestistä seuraavaa:

”Tulen Rakkautta & Anarkiaa -yhdistyksen toiminnanjohtajaksi kulttuurialan toiselta laidalta, mutta lainalaisuudet, rahoitusmallit ja yleisötkin ovat pitkälti yhteneväisiä. Musiikin parissa olen saanut työskennellä jo pitkään ja monipuolisesti, joten uusi ja erilainen haaste tuntuu kiinnostavalta.”

Lisää luettavaa