Herrasmiehen ikään ehtinyt kokeilullisen kitaran maestro ei osoita vanhenemisen merkkejä uudella soolollaan. Taiteelliseen meluun aiemmissa sooloiluissaan erikoistunut Ranaldo lataa nimittäin tiskiin levyllisen perinteistä pop-rockia. Kuuntele, jos et usko!
Kuva: Sonic Youth
Sonic Youth näyttää tulleen bändinä tiensä päähän Thurston Mooren ja kesällä Helsinkiin saapuvan Kim Gordonin erottua. Onneksi kukaan bändin jäsenistä ei ole kuitenkaan toistaiseksi heivaamassa soittimiaan kesämökin vintille ja suunnittelemassa eläköitymistä Floridaan.
Sonic Youthin toinen kitaravelho Lee Ranaldo on julkaissut tähän mennessä jo yli 20 vuoden ajan soolomateriaalia, joka on keskittynyt kokeilullisempaan ja noise-painotteiseen materiaaliin. 20. maaliskuuta ilmestyvä Between the Times and the Tides on kuitenkin vasta miehen ensimmäinen perinteinen rock-levy, joka pohjautuu biisirakenteisiin meluisan improvisaation sijasta.
Levyllä kuullaan niin akustista näppäilyä, happoiseksi yltyvää kitara-psykedeliaa kuin rehellistä ja suoraviivaista sing-along-rockiakin. Sonic Youthin popimpia hetkiä muistuttavia, tunnistettavia sulosointuja kuullaan myös. Lisäksi Ranaldo muistuttaa, että herralla on varsin hieno lauluääni. Levyllä vierailee Wilco-kitaristi Nels Cline, ja rummuissa kuullaan tuttuun tapaan Sonic Youth -rumpali Steve Shelley.
Rolling Stone -lehti tarjoaa nyt koko albumin ennakkokuunneltavaksi nettisivuillaan.
Voit kuunnella Between the Times and the Tidesin täältä.