Stam1na ja Lau Nau ehdolla Teosto-palkinnon saajiksi

13.02.2013

Teosto ry:n tunnustuspalkinnon saajaehdokkaiksi on esiraati valinnut kuusi albumia, joiden joukossa ovat metalliyhtye Stam1nan ja folk-artisti Lau Naun viimevuotiset albumit.

Kuva: Katri Naukkarinen

Teosto ry jakaa tänä vuonna kymmenennettä kertaa Teosto-tunnustuspalkinnon sellaiselle suomalaiselle viime vuonna julkaistulle musiikkiteokselle, joka edustaa Teosto ry:n mukaan rohkeutta, innovatiivisuutta ja omaperäisuutta, miltä tahansa musiikin tyylilajilta. Viime vuonna palkinnon voitti kansanmusiikkiartisti Milla Viljamaa levyllään Minne.

Tämänvuotisen Teosto-palkinnon saajaehdokkaiksi esiraati on valinnut kuusi albumia, joiden joukossa ovat muun muassa Stam1nan Nocebo sekä kokeellisen folk-artisti Lau Naun Valohiukkanen.

10. huhtikuuta jaettava Teosto-palkinto voidaan jakaa 1-4 teokselle. Palkinnon suuruus on 25 000–40 000 euroa. Jos palkinnon saajia on vain yksi, summa on 25 000 euroa. Palkinnon saajista päättävät tänä vuonna kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki, Sibelius-Akatemian rehtori Tuomas Auvinen ja viime vuoden voittaja Milla Viljamaa.

Esiraadin valitsemat Teosto-palkintoehdokkaat perusteluineen:

Frigg: Polka V

”Frigg virittää rohkeasti viulujen voimalla kansanmusiikkia tähän päivään. Yhtye tuo musiikkiinsa vaikutteita monista tyylilajeista muokaten ne oman kuuloisekseen. Kiihkeää nykypelimannimeininkiä, joka sotkee tanssijoiden jalat.”

Matthew Whittall: Dulcissima, clara, sonans

Dulcissima, clara, sonans on osoitus Matthew Whittallin omaperäisestä ja soinnillisesti kiehtovasta nykymusiikki-ilmaisusta, joka on helppotajuista olematta kuitenkaan banaalia. Hildegard von Bingenin keskiaikaiset tekstit saavat teoksessa aistillisen, värikylläisen ja ajattoman sävelasun.”

Lightboxer: Lightboxer

”Lightboxerin rosoinen beat tarjoaa tuoreen näkökulman jazziin luoden tarttumapinnan koukuttavilla melodioillaan. Levy pureutuu syvälle afroamerikkalaisen rytmiikan ytimeen genrensä kaanoneita kuitenkaan liikaa seuraamatta.”

Stami1na: Nocebo

”Stam1nan Nocebo on kekseliäiden sävellysten, oivaltavien sovitusten ja haastavan lyriikan yhdistelmä. Levy tuo leikkisyydellään ja kantaaottavilla suomenkielisillä teksteillään raikkautta kotimaiseen metallimusiikkiin.”

Anna Eriksson: Mana

Mana-levyllään Anna Eriksson tekee selkeän pesäeron aikaisempaan tuotantoonsa. Rohkean henkilökohtaiset tekstit esitetään iholle tulevan intiimisti mutta väkevästi. Mana on poikkeuksellisen vahvasti tekijänsä näköinen kokonaisuus.”

Lau Nau: Valohiukkanen

”Lau Nau kulkee omia polkujaan omaperäisen runollisessa maastossaan luoden tyylisuunnista piittaamatonta musiikkia. Laulut ovat herkkiä, paljaita ja satukirjamaisia. Levy synnyttää kuulijalleen voimakkaita emotionaalisia elämyksiä harkitun niukoin keinoin.”