The Gaslight Anthem ja Wild Nothing kilpailevat videoillaan Hollywoodin naiskauneudella

24.10.2012

On Elisha Cuthbertia, on Michelle Williamsia, on Pomo-rockia, on unipoppia. Vaikeita ovat valinnat.

Kuva: Ashley Maile

Bruce Springsteenin opetuslapsiksi leimautunut ja punkin kanssa flirttaava rock-yhtye The Gaslight Anthem julkaisi heinäkuussa viimeisimmän Handwritten-albuminsa.

Levyltä irroittettuun Here Comes My Man -biisiin on nyt tehty musiikkivideo, jonka pääosassa seikkailee lavalla rockaavan bändin itsensä lisäksi muun muassa 24 -tv-sarjasta tuttu näyttelijätär Elisha Cuthbert.

Itse biisi on rehellisyyden nimissä melkoisen harmaata kahden pennin Bruce-apinointia, mutta ainakin Cuthbert on aikas nätti plikka:

YouTube video

Kaasuvalon lähettiläät eivät suinkaan ole ainoita valkokankaan kaunotarten viehästysvoimaan luottavia, sillä maanmiestensä dreampop-yhtye Wild Nothing on onnistunut houkuttelemaan videolleen Heath Ledgerin entisenä puolisonakin tunnetun Michelle Williamsin.

Williams oli saanut itse valita videoitavaksi mieleisensä biisin kolmesta bändin elokuussa ilmestyneen mainion Nocturne-albumin kappaleesta. Näyttelijär oli valinnut levyltä biisin Paradise.

Videon unelias kuvasto Williamsin lentomatkasta, kimmeltävästä pilvihattarasta sekä Niagaran putouksista sopii varsin hyvin Wild Nothingin syntikkavetoisen kenkiintuijottelun taustakankaaksi.

Huhu kertoo, että Wild Nothingista saattaisi olla muuten jotain juttua myös seuraavassa Rumbassa, joten kannattaa olla linjoilla silloin.

Katso Paradise alempaa:

YouTube video