Vähän yli vuosi sitten julkistettiin uusi Sex Pistolsista kertova tv-sarja.
”Trainspotting-elokuvasta parhaiten tunnettu Danny Boyle ohjaa sarjaa Sex Pistolsista. Pistol-niminen sarja perustuu bändin kitaristin Steve Jonesin vuonna 2018 julkaistuihin Lonely Boy: Tales from a Sex Pistol -muistelmiin”, kerroimme uutisessamme tuolloin.
Pistol ilmestyy Disney+-suoratoistopalveluunn 31. päivä toukokuuta. Samoihin aikoihin sarjan kanssa ilmestyy kauppoihin 20 kappaleen kokoelma, joka kattaa yhtyeen vuosien 1976-1978 välillä julkaisemat tunnetuimmat biisit.
Nyt sarja on saanut ensimmäisen trailerinsa. Ainakin tuon perusteilla homma on kuvattu tyylikkäällä 70-lukun henkivällä filtterillä, ja kun ohjaajana tosiaan toimii Danny Boyle, niin tässähän voi ujosti toivoa ihan toimivaakin sarjaa.
Tsekkaile traileri alta.