Jesse tuuppaa ilmoille myös uuden albumin toukokuussa.
Kuva: Lauri Tujula
Useimmiten bänditiedotteet ovat haukotuttavaa luettavaa. Näin ei onneksi ole asian laita konepoppari-duo Jessen tapauksessa, kuten alla oleva pätkä osoittaa:
”Jossain aivokuoremme uumenissa on joku pieni nystyrä, jota onnistuneesti hieromalla päädymme tahtomattammekin tanssimaan. Myös me suomalaiset jäykkikset. Jesse-yhtyeen Keke ja Ana ovat pähkäilleet vuosia tämän nystyrän hieromista musiikin avulla ja ovat viimein saavuttaneet tason, jolla musiikki todella stimuloi meitä liikkeeseen. Lisäämällä syntetisaattorisoppaansa vähän Afrikkaa, hitusen Detroittia ja jonkun verran eurooppalaista dekadenssia, Jesse päätyi luomaan tähänastisen uransa merkittävimmän teoksen, joka kulkee nimellä III, Kolmas.”
Jesseltä siis ilmestyy toukokuussa kolmas studioalbumi, jonka julkaisee Keken ja Anan oma levy-yhtiö Haista. Levyn ensisingle, Jimi Tenorin kanssa tehty Karaoke King, saatiin pihalle jo kesällä.
Nyt on sitten vuorossa seuraava rykäisy, jolla mikin varteen asettuu Death Hawks -yhtyeestäkin tunnettu viiksimaestro Teemu Markkula. Amazon Queen on biisin nimi, ja se kertoo ”miehen ja naisen välisestä primitiivisestä rakkaudesta”. Markkulasta ja Death Hawksista lisää sitten perjantaina ilmestyvässä Rumbassa, kannattaa ottaa haltuun.
Amazon Queen, olkaapa hyvät:
Amazon Queen feat. Teemu Markkula by Jesse (official)