Iisa julkaisi ensimmäisen singlen artistin tulevalta toiselta soololevyltä. Nykypäivälle harvinaisesti siitä ei julkaistu videota lainkaan, vaan kappale on tällä hetkellä kuultavissa ainoastaan Spotifyssa.
Otimme yhteyttä Iisaan ja kyselimme tulevasta levystä, Reginan spesiaalikeikasta Flow’ssa ja siitä, miksi uudelle singlelle ei tehty videota.
Uuden kappaleen kuulet haastattelun alta. Uuden albumin julkaisupäivää ei ole ilmoitettu.
Miltä tuntuu avata peli toisen sooloalbumin suhteen? Miten vastaanottavaiselta vuoden 2015 Suomi tuntuu Iisan kaltaisen musiikin suhteen?
”Itse olen hirveän innoissani ja hyvillä fiiliksillä. En totta puhuen osaa kamalasti arvioida, millainen markkinapotentiaali minulla ja musiikillani on vuoden 2015 musakentässä – ei varmaan järkyttävän lavea. Mutta toisaalta ykkössoolon jäljiltä tiedän, että on olemassa useampikin kuulija, joka odottaa uutta materiaaliani. Se riittää paremmin kuin hyvin.
Minulle kävi niin, että ensimmäinen sooloalbumi oikeastaan vasta avasi kanavat kunnolla. Oli vapautunut tunne, kun sain sen ikään kuin tehtyä pois alta. Aloin kirjoittaa uutta materiaalia hyvin pian sen ilmestyttyä, ja olo on ollut koko prosessin ajan sellainen, että olen pääsemässä yhä lähemmäs sellaista soundia ja tyyliä ja musiikillista ilmaisua, jota kohden olen tehnyt matkaa jo pidemmän aikaa.
Levynteko on hektisessä vaiheessa, viilailen tässä parhaillaan tekstejä viikonlopun lauluäänityksiä varten. Se tsemppaa kivasti, että yhden biisin saa jo ulos ja ihmisten kuultavaksi.”
Mitä on odotetavissa Flow’n Regina-spessukeikalta?
”Hittikavalkadi. Yksityiskohdat hahmottunevat, kun pääsemme Mikkojen kanssa treenikselle, ekaa kertaa kolmeen vuoteen. Mutta kyllä siitä tulee jonkinlainen nostalgiatrippi.”
Miten toinen sooloalbumisi eroaa ensimmäisestä? Mitä halusit tällä kertaa tehdä toisin?
”Biisit syntyivät entistä rajatummin yksin omassa työhuoneessani. Ensimmäisellä levyllä teimme muutaman laulu Mikon (Pykäri) kanssa cowritena ja soundi-/tuotantolähtöisemmin, mutta nyt tuotantovaiheeseen siirryttiin vasta, kun olin saanut kaikki biisit itsekseni kirjoitettua. Välissä toki hiottiin Mikon kanssa sovitusidiksiä, ja Mikko myös toimi suodattimena biisieni suhteen.
Hyllytettyjä demoja kertyi tosi paljon, mikä on vain hyvä asia. Nyt käsillä oleva laulunippu on tosi paljon näköiseni ja kuuloiseni. Mikon kädenjälki tuottajana on tietysti todella isossa roolissa tulevalla albumilla. Haimme selvästi orgaanisempaa ja pelkistetympää lähestymiskulmaa materiaaliin. Vielä on aikaista sanoa, miten siinä onnistuttiin, mutta olen ihan toiveikas.”
Nykyään videot ovat jälleen tärkeässä roolissa artistin promotoimisen kannalta. Sinulla on aina ollut hienoja videoita. Aiotko panostaa uudella levyllä johonkin potentialiseen viraalivideoon?
”Tälle ekalle singlelle oli tulossa tosi hieno video, mutta se – yllätys, yllätys – kosahti erinäisistä syistä. Emme alkaneet kiiressä panikoida uutta videoproduktiota kasaan. Mutta seuraavalle singlelle video varmasti saadaan. En tiedä vielä yhtään, millainen siitä tulee. Juuri nyt keskityn mielelläni vain musapuoleen, kun olen itse niin sisällä levynteossa.”
Onko uuden singlesi kansi kunnianosoitus Belle & Sebastian -yhtyeelle? Graafinen tyyli on ainakin täysin samanlainen kuin B&S:n kansissa.
”Onhan se. Tigermilk oli aikoinaan omankin levyhyllyni kulmakivi. Kun singlelle mietittiin kantta vähän kiireessä, minulle tuli mieleen B&S-henkinen värikylvetys ja 2000-luvun alku, klassiset fontit ja mahdollisimmat karsitut elementit. Heitin idean Universalin graafikolle, joka toteutti vision aika kirjaimellisesti. Mutta kannesta tuli hieno ja niin hyvin itse musaan istuva, että ei siihen alettu mitään muutoksia väkipakolla tekemään.”