Uusi Depeche Mode -levy valmistuu vielä tänä vuonna, sanoo nokkamies Dave Gahan

06.05.2012

Laulajamies vihjailee myös kiertueesta ensi vuodelle. Hyvä!

Kuva: Anton Corbijn

Synapopin kasarigurun Depeche Moden levyntekopuuhat ovat jo pitkällä. Bändin johtohahmo Dave Gahan kertoo Spinin haastattelussa, että hommat ovat edenneet niin hyvää vauhtia, että saamme odottaa tulevan studioalbumin valmistuvan vielä vuoden 2012 aikana.

Tarkemmin sanottuna äänitysten deadline on asetettu marraskuun loppuun, eikä laulaja näe mitään estettä, etteikö siihen venyttäisi.

Gahan paljasti jo maaliskuussa, että demotettuna on parikymmentä biisiä. Bändin työskentelymetodien hän kertoo olevan tällä kertaa hyvinkin erilaiset kuin aiemmin, mitä se sitten tarkoittaakaan.

Rundia on mitä todennäköisimmin tiedossa vuoden 2013 aikana. Kenties ne piipahtaa Suomessakin, edellisen kerran bändi käväisi täällä vuonna 2010. Depeche Moden viimeisin albumi on vuoden 2009 Sounds Of The Universe.