Wu-Tang Clan -räppäri Ghostface lähtee kostoretkelle.
Kuva: Soul Temple
Ghostface Killah julkaisee 16. huhtikuuta uuden Twelve Reasons to Die -albumin, jonka räppäri on työstänyt yhdessä säveltäjä ja multi-instumentalisti Adrian Youngen kanssa.
Albumin on tuottanut Wu-Tangin johtohahmo RZA, jonka Soul Temple -levymerkillä albumi myös julkaistaan. Ghostfacen edellinen albumi Apollo Kids julkaistiin kolme vuotta sitten.
Twelve Reasons to Die on kauhu- ja rikoselokuvien vaikutteilla kyllästetty teemalevy, joka kertoo levy-yhtiön mukaan brutaalin tarinan gangstereista, petoksesta ja kostonhimoisesta sielusta, joka jahtaa kahtatoista maailman vaarallisimpaa rikollispomoa. Levy perustuu samannimiseen sarjakuvaan, joka julkaistaan myös levyn mukana sarjakuvakirjana.
Albumilta on kuultavissa alempana biisi The Rise of the Ghostface Killah, joka soi Portisheadia muistuttavan pahaenteisen tremolo-kitaran säestämänä. Biisin voit myös ladata omaksesi täältä.