Yksitoista coveria Just Like Honeysta, ja vielä hyväntekeväisyyteen!

Julkaistu:

Just Like Honey x 11, olkaa hyvät! The Jesus & Mary Chain -fani päätti kasata kokoelmalevyn, jossa 11 eri bändiä esittävät kyseisestä kappaleesta oman versionsa, hyvän asian puolesta. Mukana myös nättejä punatukkaisia tyttöjä.

Kuva: Just Like Honey/Bandcamp

The Jesus & Mary Chainin noisepop-klassikosta nimensä ottanut podcast-pitäjä päätti pistää samaisen kappaleen innoittamana pystyyn hyväntekeväisyyshankkeen, jossa kuullaan 11 eri artistin versio Just Like Honeysta. Mukaan lähteneet artistit eivät onneksi ole tyytyneet covereissaan vain kaivamaan esiin räkäisimpiä kaiku- ja fuzz-pedaaleitaan ja parhainta Jim Reid -imitaatiotaan, vaan levyllä kuullaan myös ihan omaperäisiäkin tulkintoja.

Cover-kokoelma on julkaistu tänään ja sen tuotot on määrä lahjoittaa rintasyöpätutkimukseen. Kokoelman voi hankkia omakseen tältä sivulta, jossa voi myös kuunnella kaikki 11 versiota. Sivun visuaalinen anti on myös, kröhm, ihan miellyttävä.