Nyt se näyttää lopulta tapahtuvan. Sormet ristiin.
No nyt se on totta, viimein. Itse pornokeisari Prince konsertoi Helsingin Hartwall Areenalla torstaina 21. heinäkuuta. Liput supertähden ensimmäiseen Suomen-konserttiin tulevat myyntiin Lippupisteessä ja Tiketissä keskiviikkona 8. kesäkuuta.
Princen meriittilistaa ei varmaan tarvi kovin yksityiskohtaisesti luetella, kunhan nyt mainitsee yli 100 miljoonaa myytyä levyä ja sellaiset albumit kuin Purple Rain, 1999 ja Sign o’ the Times.
Prince on vältellyt Suomea hyvin tehokkaasti: aikaisemmin artisti on julkistanut kaikkiaan viisi Suomen konserttia vuosille 1988, 1990 ja 2010, mutta on perunut niistä jokaisen. Tuleva Suomen-keikka on osa Princen kesäkuun lopusta elokuun puoliväliin kestävää Euroopan areena- ja festivaalikiertuetta. Princen viimeisin, järjestykseltään jo 33. studioalbumi 20ten ilmestyi viime heinäkuussa.
Liput: 135€ / 115€ / 109€ / 89€ + toimituskulut Tiketissä ja Lippupisteessä.