Dan Auerbach – Keep It Hid

21.02.2009

Vakuuttavaa bluesfuusiota

The Black Keysin työhullu nokkamies tekee ensimmäisellä soololevyllään upeaa bluesfuusiota, jossa yhdistyvät niin country-, gospel- kuin soul-vaikutteet.

Auerbach ei tietoisesti pyrkinyt eroon Black Keysin konseptista, mutta silti tyylikirjo on aavistuksen laajempi kuin emobändin levyillä. Se ei haittaa, sillä toteutus pysyy tiukasti lapasessa ja tutuista yksinkertaisista elementeistä on onnistuttu loihtimaan jotain uutta. Lisäksi albumin kappalejärjestys on rakennettu niin, ettei homma käy pitkästyttäväksi.

Auerbach vastaa itse suurimmasta osasta instrumenteista ja tämän lisäksi myös liki museotason tuotannosta. Täysin analogisesti äänitetty levy huokuu menneiden aikojen tunnelmaa. Vieraina on sekalainen joukko sukulaisia ja ystäviä, kuten Jessica Lea Mayfield, joka maustaa kertakaikkisen upeaa When the Night Comesia. Syvän kumarruksen ansaitsee myös iättömän kuuloinen Mean Monsoon.

Keep It Hid on alkuvuoden parhaita levyjä sekä vakuuttava näyttö Auerbachin osaamisesta.