Sievää suomipoppia Jyväskylästä
Jyväskyläläisartisti Eliisa Tuomanen on vaikuttanut aiemmin esimerkiksi indieyhtye Captain Cougarin riveissä. Melodista suomipoppia sisältävä Joku muu on Idolsiinkin jokunen vuosi sitten osallistuneen laulajan ensimmäinen soololevy. Kappaleiden sävellyksistä ja suurimmasta osasta sanoituksia vastaa entinen yhtyetoveri Jussi Petäjä.
Eliisa tulkitsee pianovetoiset, nuoren ihmisen elämästä ja etsiskelystä kertovat kappaleet taitavasti, mutta jotenkin tunteettomasti. Persoonallisuus puuttuu paitsi tulkinnasta myös itse biiseistä. Folkvivahteiset kappaleet helisevät kyllä hyväntuulisesti ja miellyttävästi, mutta eivät erotu toisistaan saati jää mieleen.
Reippaammalla rytmillään joukosta erottuu ainoastaan bileiltaa fiilistelevä Säpinää, jolla ei nimestään huolimatta ole mitään tekemistä Maukka Perusjätkän hitin kanssa. Ja sitä säpinää Eliisan juhlissa tuntuu olevan suunnilleen saman verran kuin kesäiltoina television valtaavissa lavatanssiohjelmissa.