Jann Wilde & Rose Avenue – Neon City Rockers

02.09.2008

Viimeistelemätön idearypäs, osa 2 . Jann Wilden paluu on pitkälti saman koulukunnan toimintaa kuin varhaisempikin tuotanto. Bändi kimaltaa ja on pop sanan useimmissa retromusiikillisissa merkityksissä.

Neon Cometsin paketissa jytäävät kimpassa glam ja Sigue Sigue Sputnik, vaikutteita ja lainauksia riittää kautta linjan suorastaan ylitsepursuavasti. Pienellä stilisoinnilla ja editoinnilla bändille olisi kenties mahdollista rakentaa isokin hitti, siinä määrin komeasti biisirakenteet, tyylillinen hahmottaminen ja kuin tykinsuusta ampuvat kertsit ovat hallinnassa.

Mutta miksi paketti tarjoillaan edellisen Wilde-levyn tavoin halpistuotantona? Ilmeisen tietoisesti valittu demotason soundimaailma tiputtaa bändin kansainvälisessä vertailussa automaattisesti keräilyeriin, mikä on sääli. Kaupallinen ja taiteellinen potentiaali saattaa jäädä tästä syystä kokonaisvaltaisemmin realisoitumatta. Ideoiden puutteesta lupaavaa artistia ja bändiä ei voi edelleenkään syyttää.