Sparks – Exotic Creatures of the Deep

04.06.2008

Alkuperäisen Hot Chipin nerous leimahtelee.

Associates, Yello, Pet Shop Boys, Army of Lovers, The KLF, Hot Chip, MGMT… Listaa voisi jatkaa, jos nyt ei loputtomiin, niin kuitenkin parin kappaleen verran. Sparks on kiehtonut ja inspiroinut musiikintekijöitä jo neljän vuosikymmenen ajan. Losangelesilaisen duon vaikutuksen on voinut nähdä ja kuulla kunkin aikakauden viistoimpien ja vinksahtaneimpien popartistien tuotannossa.

Exotic Creatures of the Deep on Ron ja Russell Maelin yhteisen taipaleen 21. albumi. Se on Sparks-asteikolla mitattuna tuttu ja turvallinen tuotos, mutta silti se kuulostaa erilaiselta kuin mikään muu musiikki maailmassa.

Yhdentoista kappaleen ja kahden välisoiton muodostama kokonaisuus ei ole täysin onnistunut. Levyltä löytyy muutama harmillisen mitätön tekele (tympeä glam-junnaus I Can’t Believe That You Would Fall for All the Crap in This Song etunenässä), ja pitkälti pianon, jousien ja patarumpujen varaan rakentuvaa halvan synteettistä soundimaailmaa ei tahdo hermo kestää.

Muutamat nerouden leimahdukset kuitenkin kääntävät levyn positiiviseksi kokemukseksi: Maelin veljesten lauluharmoniat hurmaavat herkän mahtipontisissa kappaleissa, kuten Let the Monkey Drive, I’ve Never Been High ja Likeable. Lighten Up, Morrissey on tekstiltään pettymys, mutta musiikillisesti osoittautuu raikkaaksi rock-vetäisyksi.