Lo-fi-legenda löytää neulan heinäsuovasta.
The Mountain Goatsin ainoa pysyvä jäsen John Darnielle on raivostuttava tyyppi. Hänestä tulee mieleen Daniel Johnstonin vähemmän skitsofreeninen pikkuveli, joka kuitenkin jakaa isoveljensä pakkomielteet halvoilla mankoilla nauhoittamiseen ja nopeasti tehtyihin hypermelodisiin absurdeihin tilannekuviin, jotka vilisevät raamatullisia viittauksia ja popkulttuurin fragmentteja.
Koko roska tietenkin honotetaan lähes sietämättömällä nasaalilla, joka on samanaikaisesti lapsekas ja geriatrisen nariseva. Lauluääneltään Darnielle on vähän niin kuin The Hidden Camerasin Joel Gibb, mutta tuhat kertaa raivostuttavampi.
Neljännellä 4AD-yhtiön julkaisemalla levyllään Darnielle on kuitenkin selittämättömästi osunut maaliin. Toki aiemmat 4AD-levyt ovat parantaneet yleistä äänikuvaa verrattuna vaikkapa vuoden 2001 All Hail West Texasiin, mutta tällä kertaa sanat, sävelet ja hienoiset jousisovitukset ovat
täysin linjassa.
Autoclave on spastisuudessaan melkein Joy Divisionia, kun taas fantastisesti nimetty Marduk T-shirt Men’s Room Incident on Darnielleä parhaimmillaan: merkityksetön kohtaaminen, josta hän rakentaa kokonaisen universumin.