Sehän meni sitten hienosti Bloodhound Gangilta.
Kuva: Kuvakaappaus videosta The Bad Touch
Bloodhound Gang karkotettiin elokuun alussa Venäjältä ja määrättiin viideksi vuodeksi maahansaapumiskieltoon, kun yhtyeen basisti Jared Hasselhoff (oikealta sukunimeltään Hennegan) oli 30. heinäkuuta ottanut bändin keikalla Ukrainan Kiovassa esiin Venäjän lipun ja pyyhkinyt siihen takamuksensa lavalla yleisön edessä.
Yhdysvaltalaisbändin oli määrä esiintyä Kiovan-keikan jälkeen Venäjällä Kubana-festivaalin pääesiintyjänä, mutta yhtyeen esiintyminen peruttiin, kun lippuepisodista kuvattu video lähti leviämään verkossa. Tiettävästi määräys perua yhtyeen esiintyminen oli tullut suoraan Venäjän viranomaisilta. Selkkauksesta aloitettiin myöhemmin rikostutkinta.
Nyt Billboardin saamien tietojen mukaan Venäjän viranomaiset ovat nostamassa rikossyytteitä Bloodhound Gangin jäseniä vastaan. Yhtyettä syytetään Venäjän kansallisen symbolin häpäisemisestä sekä vihamielisyyden lietsomisesta.
Syytteessä mainitaan tiettävästi nimeltä Henneganin lisäksi myös yhtyeen laulaja-kitaristi James Moyer Franks. Mikäli yhtyeen jäsenet todetaan syyllisiksi, voi heitä Factmagin mukaan uhata pahimmillaan jopa viiden vuoden vankeustuomio.
Videotallenne lippuselkkauksesta on nähtävissä täällä.