Brittipopin suuruus julkaisee 2. heinäkuuta peräti kaksi singleä, jotka enteilevät uutta levyä. Tai sitten ei.
Kuva: Parlophone
Hiukan tuuliviirimäisesti paluutaan vuodesta 2009 viritellyt Blur on kertonut Twitter-tillään, että maanantaina 2. heinäkuuta julkaistaan kaksi upouutta Blur-singleä.
Biisit ovat Under The Westway ja The Puritan, joita nokkamies Damon Albarn ja kitaristi Graham Coxon ovat jo tosin esittäneet livenä riisuttuina versioina kahdessa eri tapahtumassa kevään aikana.
Alkuvuodesta huhut ihan oikeasta kokopitkästä Blur-albumista paloivat melko isolla liekillä, mutta viime aikoina ainakin brittiaviisi NME:lle tihkuneiden tietojen perusteella homma on alkanut näyttää kaikkea muuta kuin varmalta.
Tuottaja William Orbit oli kerennyt jo bändin kanssa studioon äänittämään uutta materiaalia, mutta NME:n mukaan toukokuussa Orbit viesti Twitterissä, että äänityssessiot olisivat katkenneet, Albarnin päätöksestä.
”Blur could have been good. But Damon, brilliant and talented tho he is, is kinda a shit to the rest of Blur”, sanaili Orbit.
Ota näistä nyt selvää sitten. Ehkä se tästä lähtee vielä, kun singlet ovat kuitenkin tulossa julkaisuun saakka.
Keikkoja brittinelikko aikoo kuitenkin soittaa kesän aikana, yhden niistä muun muassa Ruotsin Way Out West -festareilla elokuussa.
Under The Westwayta voit makustella kuitenkin jo täältä sekä The Puritania heti alempaa:
