Enää 275 yötä jouluaattoon – sen kunniaksi Leavings-Orkesteri solistinaan Timo Rautiainen julkisti joulukonsertteja

Olisipa jo joulu ja räntäsateet!

Julkaistu:

Leevi and the Leavingsin alkuperäisjäsenistä muodostuva Leavings-Orkesteri solistinaan Timo Rautiainen tarjoilee yleisölle joulukuussaa Varasteleva Joulupukki -konsertit. Luvassa on yhtyeen hittejä ja jouluisia biisejä Tampere-talossa 15.12. ja Helsingin Kulttuuritalossa 16.12. Lipunmyynti konsertteihin on alkanut Lippu.fi:ssä.

Yhtye esittää legendaarisen, vuonna 1990 Gösta Sundqvistin kynästä syntyneen Varasteleva Joulupukki -albumin kappaleita kuten Jossain on kai vielä joulu, Jouluksi mummolaan, Joulukertomus ja Soiva jouluyllätys sekä Rakkauden planeetta -levyn erikoispainokselta löytyvän Jouluaattona kännissä. Mukana on luonnollisesti myös yhtyeen muita suurimpia hittejä.

Yhtyeen muodostavat Leevi and the Leavingsin alkuperäisjäsenet, basisti Risto ’Rife’ Paananen, mandoliinia ja kitaraa soittava Juha Karastie ja rumpali-kitaristi Niklas Nylund. Orkesteria täydentävät kosketinsoittaja Janne Teuronen ja taustalaulaja Tiia Teuronen.

Lipunmyynti konsertteihin on käynnistynyt Lippu.fi:ssä. Tampere-talon konsertti on sallittu kaikenikäisille. Konsertissa on erilliset anniskelukatsomot. Helsingin Kulttuuritalon konsertti on kokonaisuudessaan K18.

Keikkatiedot alla.

Leavings-Orkesteri solistinaan Timo Rautiainen: Varasteleva Joulupukki -konsertit
15.12. Tampere, Tampere-talo

16.12. Helsinki, Kulttuuritalo
Liput: alkaen 42,90e/kpl
Lipunmyynti: Lippu.fi
Showtime: klo 19.00
Konsertin kesto: 2h sis. väliajan

Lue myös: Tilaa Rumban uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa ajankohtaiset musiikin uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.