Tänä vuonna 19. kertaa järjestettävää Funky Elephant Festivalia juhlitaan huhtikuussa.
Kuva: funkyamigos.fi
Funky Elephant Festival järjestetään jälleen Helsingissä 18.–21. huhtikuuta, ja tapahtumapaikkoina toimivat tällä kertaa The Circus sekä mbar. Nelipäiväisen festarin aikana tarjolla on monipuolinen esiintyjäkaarti muun muassa soulin, hiphopin, afrobeatin, jazzin ja reggaen kentiltä. Katsojille on tarjolla musiikin lisäksi myös elokuvanäytöksiä ja esimerkiksi sirkusesityksiä.
Perjantaina 19. huhtikuuta festarin uutena pääareenana toimivan The Circuksen lavalle nousee nigerialainen rumpalisuuruus, afrobeat-pioneeri Tony Allen yhdessä suomalais-nigerialaisen Aiyekooto & His Afrobeat Internationalin kanssa. Illan aikana nähdään myös kotimaiset Jätkäjätkät sekä Plutonium 74 ja lisäksi ska- ja etno-vaikutteita yhdistelevä venäläinen Markscheider Kunst.
Lauantai-illan pääesiintyjänä nähdään James Brownin taustalaulajana yli 30 vuotta toiminut yhdysvaltalainen soul-diiva Martha High yhdessä brittiläisen superfunk-yhtye Speedometerin kanssa. Esiintymässä on myös irlantilainen DJ Flip. Kotimaisista esiintyjistä lauantaina nähdään muun muassa Timo Lassy Band, Reino & The Rhinos ja Jodarok Trio.
Funky Elephant Festival starttaa torstaina 18. huhtikuuta mbarissa muun muassa Hitlantis-demokilpailun voittajan Lina & The Double Tonesin keikalla ja päättyy sunnuntain leffaklubiin samassa paikassa.
Mbarin torstai- ja sunnuntaipäiviin on vapaa pääsy, festariliput The Circukseen maksavat lippuvalinnasta riippuen 26-38 euroa. Lippuja voi ostaa Tiketin myyntipisteistä tai mbarista.