Illan videokimara: Florence + The Machine, Lil Wayne ja The Flaming Lips / Lightning Bolt

24.08.2011

Taas on aika kääntää katseet kohti uutuusvideoita. Tämän illan kattaus sisältää mahtipontista poppia, autotunetettua räppiä ja häiriintynyttä psykedeliaa. Ihanaa!

Kuva: Universal

Maanantaina Florence + The Machine ilmoitti, että bändin toinen studioalbumi ilmestyy 7. marraskuuta. Samaan syssyyn tarjottiin katsottavaksi uusi video, What the Water Gave Me.

Vielä nimeämättömän levyn tuottanut Paul Epworth kehuu tulevan julkaisun maasta taivaisiin: ”Levyllä ei ole yhtäkään huonoa biisiä. Se on myös paljon raskaampi kuin debyytti. Indie-tunnelmat ovat karisseet pois muun muassa soul-vaikutteiden tieltä.”

Ainakin taidereferenssit ovat kohdillaan, sillä biisin nimi on otettu Frida Kahlon maalauksesta, ja lyriikassa lainataan Virginia Woolfia. Yhtä kaikki, komealtahan se kuulostaa ja näyttää.

YouTube video

Sitten hip hopin pariin. Chris Robinson ohjasi Lil Waynen räikeällä autotunella marinoidun How to Love -singlen palanpainikkeeksi mainion videon. Rastapääräppärin yhdeksäs sooloalbumi Tha Carter IV ilmestyy tämän viikon sunnuntaina. Tarkasta video Rap Radar -sivustolla.

Aktiivista elämänvaihetta viettävä The Flaming Lips löi hynttyyt yhteen Lightning Boltin melurockareiden kanssa, ja kokoonpano sai julkaistua viime kuussa ep:n.

Hatunnoston arvoisesti nimetystä I’m Working at NASA on Acid -biisistä tehtiin ep:n ensimmäinen video. Epileptisesti leikatulla pätkällä bändit soittavat vaaleanpunaisten ilmapallojen ja psykedeelisten valojen ympäröimänä. Laita pyörimään alta.

YouTube video