Primal Scream esittää Mercury-palkitun Screamadelica-albuminsa (1991) kokonaisuudessaan. Alkuvuoden indie-suosikki Kurt Vile taas luottaa perinteisempään show’hun.
Kuva: B-Unique Records
”Soitetaan klassikkolevy kokonaisuudessaan”-tyyppiset keikat tuntuvat olevan kuuminta hottia. Heinäkuussa Tavastia saa todistaa, kun Dinosaur Jr soittaa Bug-levynsä livenä, ja onhan näitä Suomessa ainakin Liekki tehnyt.
31. elokuuta The Circuksen lavalla on vuorossa Primal Scream ja Screamadelica.
Screamadelica on skotlantilaisbändin ehdoton läpimurtoalbumi. Se sotkee vaihtoehtorockia dubiin, gospeliin ja houseen tavalla, joka kuulostaa vielä kaksikymmentä vuotta julkaisun jälkeenkin tuoreelta ja omaperäiseltä. Albumi on pärjännyt hyvin myös monissa kaikkien aikojen levy -äänestyksissä.
Screamadelica-kiertueella on panostettu myös visuaaliseen ilmeeseen, josta vastaa Turner Prize -ehdokas Jim Lambie.
Viimeksi Primal Scream soitti Suomessa vuonna 2009 Tavastialla.
Lippujen ennakkomyynti alkaa 23.5. klo 9. Hintaa keikalla on 38 euroa ja myynnin hoitavat Tiketti sekä Lippupalvelu.
Kurt Vilen katalogista ei vielä klassikkoalbumia löydy, vaikka Drowned in Sound ja Pitchfork olisivat miehen uuden Smoke Ring For My Halo -levyn sellaiseksi miltei valmis kruunaamaankin.
Yksi tämän kevään kuumimmista indie-nimistä heittää ihan normaalin klubikeikan Tavastialla 29. elokuuta The Violators -bändinsä kera.
Kurt Vileä on tituleerattu yhdeksi sukupolvensa lahjakkaimmista lauluntekijöistä. Vertailukohtia on haettu aina Bruce Springsteenistä Real Estateen asti.
Vile koluaa tänä kesänä monet suurfestarit, mukaan lukien Primaveran ja Roskilden. Näin ollen keikkakunnon olettaisi olevan elokuussa timanttisessa tikissä.
Lippuja voi ostaa 19.5 alkaen Tiketistä. Ennakkoon niitä saa 15 eurolla ja ovelta taas 17 euron hintaan.